ПРОЕКТЪТ СЕ ФИНАНСИРА ОТ ЕВРОПЕЙСКИЯ ФОНД ЗА РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ ЧРЕЗ ЕВРОПЕЙСКАТА ПРОГРАМА ЗА МЕЖДУРЕГИОНАЛНО СЪТРУДНИЧЕСТВО ИНТЕРРЕГ ІVС
LOCFOOD
Местните храни – стимул за развитието на местния бизнес
финансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез Европейската програма за междурегионално сътрудничество ИНТЕРРЕГ ІVС и МРРБ.
Проект № 1281R4
Сфера на дейност: стимулиране на иновациите в микро и МСП от сектор „храни”
Партньори: Водещият партньор е от Норвегия, а останалите са от Великобритания, Гърция, Испания, Италия, Словения, Швейцария, Швеция и Фондация „Евро-перспективи” с фокус в Област София.
Начало: декември 2011г.
Край: декември 2014 г.
Статус: изпълнява се
Екип и експерти в България:
Велеслава Абаджиева, Вихра Андонова, Виолета Янева
Цел: Проектът LOCFOOD цели обмяната на опит и добри практики на ниво региони за подпомагане развитието на местните храни.
Специфични цели:
– Да се подобрят съществуващите политики и регионални стратегии по отношение на МСП и предприемачески инициативи в хранителния сектор на местно ниво, чрез насърчаване на предприемачеството и иновациите по отношение на местните храни;
– да се направи преглед и анализ на съществуващите политики в сектора в регионите на партньорите-участници по проекта. Да се определят вътрешни и външни фактори, които влияят върху спецификата на отрасъла във всеки един от регионите, партньори по проекта;
– Да се обменят знания и опит като се извърши изследване и сравнение на регионите, като по този начин се изгради по-ясна представа за спецификата на местните фирми от агро- и хранително-вкусовия сектор.
Очакваните резултати от проекта са:
- Стартираща среща
- 8 регионални събития за обмен на опит
- Разработване на специфични проучвания на добрите практики и законовата, институционална, пазарна, финансова рамка за развитие и иновативна активност на микро и малки фирми в сектора храни в Област София
- Разработване на 9 регионални плана за действие включително за Област София
- Общ бюлетин на проекта
- Общ Интернет сайт на проекта
- Брошура на проекта
- Компилация от най-добрите практики
- Финална конференция
Резултати и дейности
Извършено през 2012:
През месец март екип на ФЕП и представители на Област София участваха в стартиращата среща по проекта в гр. Фермо в Италия.
Стартира проучването на добрите практики по отношение на законовата, институционална, пазарна и финансова рамка за развитие и иновативна активност на микро и малки фирми в сектора храни в Област София.
В първата фаза на проучването екипът на ФЕП съвместно със Областна администрация на Софийска област се фокусира върху събиране на информация и данни за състоянието на сектора „храни” в областта и идентифициране на основните участници в процеса сред бизнеса, сектора на НПО, държавни институции, образователни институции. Проучването стартира с общ преглед на наличната информация в интернет, данни на НСИ, EUROSTAT, специализирани публикации и анализи. Направи се преглед и на наличните политики в сферата храни, програми за подкрепа на сектора и на подкрепа на предприемачеството и развитие и въвеждане на иновации в сектора храни.
Като втората стъпка от проучването бе разработен на английски и български езици подробен въпросник за изследване на микро и малките фирми в региона с цел идентифициране на степента на използване на иновации в тях. Изготвен беше подробен списък на фирмите, предмет на проучването на база на разработени критерии. Проведени бяха първите интервюта с фирми от областта. Целта е да се интервюират поне 40 фирми.
В рамките на проекта се поддържа Интернет страница на английски език www.locfood.no с информация за всички събития и изготвени материали.
Беше разработена и отпечатана брошура с информация за проекта.
На 27.06.2012 се проведе първата среща за представяне на проекта в конферентната зала на София Област, на която присъстваха над 20 представители на държавните институции, общините от Област София, НПО и медиите. Събитието бе отразено в пресата и в интернет.
В рамките на проекта се създаде местна група за подкрепа (МГП), в която взимат участие представители на основните участниците в процеса, описани по-горе. През декември се проведе първата среща на МГП, на която бяха представени първите резултати от проучването на състоянието на микро и малките фирмите от сектор храни в Област София и степен на въвеждане на иновации в тях. Презентациите на екипа на ФЕП – Велеслава Абаджиева и Вихра Андонова дадоха начало на активна дискусия за състоянието, проблемите и предизвикателствата пред микро и малките фирми в сектора храни в областта.
Документи
LOCFOOD Резултати и добри примери
Биопродуктите в късата верига на доставка
Анализ на проучването, доклад на Фондация „Евро-перспективи“
Иновации в микро и малки и предприятия от хранително-вкусовата промишленост в Софийска Област
Местните храни – стимул за развитието на местния бизнес (брошура)
ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ 2014-2020
Best Practice Policy Initiatives – LOCFOOD
КЪСИ ВЕРИГИ НА ДОСТАВКИ НА ХРАНИ В БЪЛГАРИЯ
МАРКЕТИНГ НА МАЛКИ ФЕРМИ И ПРЕРАБОТВАТЕЛИ